פסיכדליים והמוח האנרכי: פיתוח מודל אחיד להבנת פעילות המוח תחת פסיכדליים (REBUS)

פסיכדליים והמוח האנרכי: פיתוח מודל אחיד להבנת פעילות המוח תחת פסיכדליים (REBUS)

הרנסנס הפסיכדלי בחברה, ברפואה ובמדע מתקדם בקצב מסחרר וההערכות הן שטיפולים שונים הנשענים על חומרים אלו יאומצו בשנים הקרובות ברחבי העולם. באקלים מתחדש זה ישנו צורך במודלים להבנת האופנים השונים בהם פסיכדליים משפיעים ומשנים את תפקוד המוח. למטרה זו התגייסו צמד חוקרים המובילים בתחומם, רוברט קארטהרט-האריס – מהמובילים במחקר הפסיכדלי וקארל פריסטון – ממדעני המוח הגדולים בדורנו. התאוריה המוצעת משלבת את עקרון תאוריית קידוד-חיזוי (Predictive-coding); תאוריה הנחשבת כמובילה בתחום מדעי המוח החישוביים ונוירו-ביולוגיה, יחד עם תאוריית המוח-האנטרופי; המוזכרת באופן תדיר בהקשר של השפעת פסיכדלים על המוח. 

בקצרה, התיאוריה מציעה כי האפקט האקוטי של פסיכדליים הוא הנמכת ההשפעה של הנחות מוקדמות לגבי המציאות ובכך מתאפשר למידע אשר בדרך כלל אינו נגיש לנו לעלות באופן חופשי למודעות. כאשר המידע החופשי זורם למודעות, במסגרת מיטיבה עם כוונה מסוימת, הדבר יכול להוביל לשינוי קבוע ולמעשה ל”תיקון” של הנחות מקובעות פתולוגיות. המודל מציע כי ההשפעה האקוטית הייחודית של פסיכדליים על פעילות המוח הספונטנית יוצרת מצב בו תהליכי תפיסה, דעות או אמנות קדומות, הנשענות על תהליכי עיבוד למעלה-למטה (Top-down), מאבדות מעוצמתן. כאשר העיבוד מלמעלה מונמך ומאבד מכוחו, מידע מלמטה למעלה (Bottom-up), אשר לרוב מסונן החוצה ולא מגיע  לתודעה, לפתע מגיע אליה בקלות יתרה. כאשר מידע זה מגיע למודעות, האדם יכול פתאום לקלוט, לראות, לחשוב ולהבין דברים שלא תפס קודם לכן, כאשר הדומיננטיות הייתה של תהליכי Top down. שינויים זמניים אלו יכולים להוביל לשינויים ארוכי-טווח במבנה המוח ובתפיסת המציאות (הן לטובה והן לרעה). במאמר, החוקרים מציגים ראיות למודל זה וטוענים כי המודל יכול להסביר מגוון רחב של תופעות הקשורות לחוויה הפסיכדלית האקוטית (למשל דיסוציאציית אגו, חוויות שיא, חווית סף מוות, סוגסטביליות מוגברת, חרדה וחוסר ביטחון ועוד) וארוכת הטווח (הטבה סימפטומטית במגוון מצבים אך גם HPPD בהקשר השלילי של שימוש בפסיכדליים).  

באשר לשימוש הטיפולי הפוטנציאלי של פסיכדליים, החוקרים מציעים שפסיכדליים משפיעים על משקל ההנחות המוקדמות (precision weighting) אשר מקבלות משקל עודף בביטויים שונים של מחלות נפשיות (למשל, הנחות שליליות של אנשים הסובלים מדיכאון הקשורות ביאוש או הנחות שליליות של אנשים הסובלים מחרדה חברתית הקשורות בתפיסת העצמי מול האחר). על פי החוקרים, פסיכופתולוגיות שונות מתרחשות בגלל תהליכים של מתן משקל יתר ודגש על עיבוד של מידע באופן שבלוני מסוים ע”י תהליכי Top-down. הפחתת העוצמה של עיבוד המידע באופן זה מאפשרים, באופן חריג, למידע מלמטה-למעלה ((Bottom-up וטעויות חיזוי (predictive error) לזרום לתודעה- מה שיכול ליצור שינוי ארוך טווח בתפיסה. בסיום המאמר החוקרים דנים בהשלכות נוספות של המודל, למשל, האם פסיכדליים יכולים ליצור שינוי באופן עיבוד המידע והמשקל הניתן להנחות שונות גם ללא קשר לבריאות הנפש? למשל בנטיות פוליטיות, דתיות ו / או פילוסופיות.

מתן משקל יתר ודגש על עיבוד על מידע באופן שבלוני ע"י תהליכי Top-down בפסיכופתולוגיות מסוימות

בקצרה, מבחינת המנגנונים המוחיים, החוקרים טוענים כי השינוי המהותי הנוצר לאחר שימוש בפסיכדליים מתרחש בעקבות שינוי בתהליכי עיבוד המידע במבנים מוחיים הקשורים לעיבוד Top-down ובדגש על החלקים הגבוהים ביותר בהיררכיית העיבוד המוחית. למשל, תחת חומרים פסיכדליים מתרחשת הפרעה בפעילות השוטפת של רשת המכונה ‘רשת ברירת המחדל במוח’, רשת אשר מוגדרת כרשת פעילה ביותר בהיררכיה של הפעילות המוחית לתפיסת חוויה מודעת. בנוסף, החוקרים מביאים ראיות כי קיימת הפחתה בטווח תדירויות אלפא תחת השפעת פסיכדליים– כאשר הפחתה בעוצמת האלפא תוביל למידע מלמטה-למעלה ((Bottom-up לזרום ביתר שאת, דבר אשר מהווה חיזוק לתאוריית REBUS. כמו כן, לדברי החוקרים קולטני ה-2a של סרטונין גם כן מקושרים לעיבוד ברמה גבוהה מלמעלה-למטה (Top-down) ולכן מודיפיקציה שלהם מובילה לשינוי בתהליכים אלו וזרימת מידע לתודעה. 

הפחתת העוצמה של עיבוד Top-down מאפשרים באופן חריג (וזמני) למידע מלמטה-למעלה ((Bottom-up וטעויות חיזוי (predictive error) לזרום לתודעה מה שיכול ליצור שינוי ארוך טווח בתפיסה.

אנלוגיה שבה החוקרים משתמשים כדי להפשיט את המודל היא “נקודת התכה” או “טמפרטורת ההיתוך” של מתכת. כשם שמתכת בנקודת התכה נכנסת למצב פלסטי וניתנת לעיצוב בזמן שהיא רותחת, כך גם מוחנו נכנס למצב פלסטי מוגבר בזמן ההשפעה הפסיכדלית (אפשור טעיות ניבוי מוגברת  prediction errorועיבוד שונה מן הרגיל מבחינה היררכית). כאשר העיבוד משתנה באופן זמני והמוח נמצא במצב פלסטי, נוצר חלון הזדמנויות להיווצרות חיבורים חדשים במוח, ולאחר המצב הפסיכדלי המוח “מתקרר”, השינויים מתקבעים בצורתם החדשה. השינויים שמתקבעים יכולים להיות הטבה ארוכת טווח בהמשך לפסיכותרפיה פסיכדלית בודדת.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי 

 

:מקור

https://pharmrev.aspetjournals.org/content/71/3/316

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט