שינויים דומים בקישוריות מוחית תחת טיפול בסרטרלין במשך 8 שבועות ותחת טיפול בקטמין במשך שבוע

שינויים דומים בקישוריות מוחית תחת טיפול בסרטרלין במשך 8 שבועות ותחת טיפול בקטמין במשך שבוע

במהלך העשור האחרון, מולקולות המשפיעות על   N-methyl-D-aspartate (NMDA modulators) כשלו בניסויים קליניים שונים, כשלונות אלו הדגישו את האתגרים בפיתוח תרופות נוגדות דיכאון מהירות חדשות המבוססות אך ורק על חיקוי של פעילות קטמין ברמת הקולטנים או ברמת ההשפעה האזורית. מסיבה זו, ישנה חשיבות רבה לזיהוי ההשפעה של קטמין על מעגלי המוח ועל רשתות עצביות מבוזרות. במחקר הנוכחי בוצעה הדמיה עם תהודה מגנטית פונקציונאלית (fMRI) עם מעקב ארוך טווח אחר 265 משתתפים לצורך בחינת רשתות הקשורות בשינויים הנוצרים מטיפול נוגד דיכאון ב SSRI קלאסי (סרטרלין) ובקטמין. החוקרים השתמשו בגישה של מודל חיזוי מאומת המאפשרת הערכה מלאה של קישוריות תפקודית במוח, ללא צורך בבחירת זרעים (seeds) או סכמות קבועות של קישוריות.

בתחילת המחקר החוקרים זיהו “טביעת אצבע של חיבוריות”  (CFP connectum fingerprint)  בקרב משתתפים בריאים (קוהורט A n=25) שקיבלו עירוי תוך ורידי של מינון תת-הרדמתי של קטמין, בהשוואה לנבדקים בריאים שקיבלו עירוי של סרטרלין רגיל. לאחר מכן החוקרים הדגימו את העמידות וההדירות של CFP שהתגלה במתן קטמין בשתי דגימות בריאות נפרדו(B, n = 22; C, n = 18)  . לבסוף, החוקרים בחנו את קישוריות ה CFP תחת מחזור טיפול של שבוע יחיד בקטמין בחולים עם הפרעת דיכאון קשה, שקיבלו באופן אקראי טיפול סטנדרטי של 8 שבועות של סרטרלין או פלצבוD, n = 200) ). החוקרים מצאו CFP משמעותי, חזק וניתן לשחזור של קטמין, שעולה בקנה אחד עם קישוריות מופחתת בקליפות המוח המרכזיות ובתוך הרשת האחראית על תפקודים ניהוליים, אך קישוריות מוגברת בין הרשת האחראית על תפקודים ניהוליים לבין לשאר המוח. בהשוואה לפלצבו, קישוריות ה   CFP תחת הטיפול בקטמין במשך שבוע השתנתה באופן דומה לשינוי תחת סרטרלין לאחר 8 שבועות. בכל אחת מקבוצות ה A-C קטמין הגדילה משמעותית את הקישוריות ב CFP הקשורה בתגובה אנטי-דיכאונית.

החוקרים מסכמים כי המחקר זיהה בהצלחה סמן ביולוגי חזק של קטמין שקשור למנגנונים של נוגדי דיכאון.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

 

מדורים: פסיכיאטריה

מקור:

Abdallah, C. G., Ahn, K. H., Averill, L. A., Nemati, S., Averill, C. L., Fouda, S., Ranganathan, M., Morgan, P. T., D’Souza, D. C., Mathalon, D. H., Krystal, J. H., & Driesen, N. R. (2020). A robust and reproducible connectome fingerprint of ketamine is highly associated with the connectomic signature of antidepressants. Neuropsychopharmacology : official publication of the American College of Neuropsychopharmacology,

10.1038/s41386-020-00864-9. Advance online publication.

https://doi.org/10.1038/s41386-020-00864-9

כתיבת תגובה

סגירת תפריט