טיפול קבוצתי בפסיכותרפיה נתמכת פסילוסיבין לגברים המתמודדים עם ייאוש ארוך טווח כתוצאה ממחלת האיידס

טיפול קבוצתי בפסיכותרפיה נתמכת פסילוסיבין לגברים המתמודדים עם ייאוש ארוך טווח כתוצאה ממחלת האיידס

טיפול בפסילוסיבין בשילוב עם פסיכותרפיה פרטנית מהווה אפשרות טיפולית מבטיחה ומהירה עבור דיכאון, חרדה וייאוש בחולים עם מחלות רפואיות קשות. המחקר הנוכחי העריך את הבטיחות וההיתכנות של טיפול קבוצתי בעזרת פסילוסיבין לשיפור תסמיני ייאוש (demoralization) בגברים מבוגרים המתמודדים עם מחלת האיידס, אוכלוסייה עם רמה גבוהה של ייאוש ואובדן טראומטי. המחקר נערך בין השנים 2017-2019 ופורסם בכתב העת EClinicalMedicine בחודש ספטמבר 2020.

במחקר תווית פתוחה זה (open-label) השתתפו 18 גברים הומוסקסואליים חולי איידס הסובלים מייאוש בינוני עד קשה (Demoralization Scale-II >8). המחקר כלל מתן מנה אחת של פסילוסיבין (0.3-0.36 mg/kg) יחד עם 8-10 טיפולים פסיכותרפיים קבוצתיים ופרטניים.  מדדי ההערכה המרכזיים היו כמות וחומרת תופעות הלוואי מהטיפול כמו גם שיתוף הפעולה של המטופלים. מדדי ההערכה הקליניים היו השינוי ברמות הייאוש מתחילת הטיפול ועד לסיומו כמו גם שלושה חודשים לאחר סיום הטיפול.

על פי תוצאות המחקר לא נצפו תופעות לוואי חמורות אם כי נצפו תגובות שליליות חולפות בעקבות הטיפול. למשל, חרדה, פארנויה, דיסוציאציה ועליה בלחץ הדם וניתן להרחיב על כך בפורטרוט במאמר.

מבחינה קלינית, נראתה ירידה משמעותית ברמות הייאוש של המטופלים בעקבות הטיפול והטבה קלינית זו נותרה מובהקת גם שלושה חודשים לאחר סיום הטיפול. יש לציין שבנוסף למובהקת הנתונים האפקט הסטטיסטי היה סטנדרטי )(effect size. כמו כן, הטבה קלינית נראתה גם במדדים נוספים, כגון אבל-מורכב ותסמינים פוסט-טראומטיים.

ירידה בתסמיני היאוש נראו גם שלושה חודשים לאחר טיפול קבוצתי בפסיכותרפיה נתמכת פסילוסיבין

החוקרים מסיקים כי טיפול קבוצתי בפסיכותרפיה נתמכת פסילוסיבין הנה אפשרות טיפולית מבטיחה ויעילה למטופלים עם צרכים פסיכיאטרים-רפואיים מורכבים. בהתאם, החוקרים ממליצים לערוך מחקרים דומים מבוקרים בכפל סמיות-פלסבו בכדי לחזק ממצאים אלו.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מקור:

Anderson, B. T., Danforth, A., Daroff, R., Stauffer, C., Ekman, E., Agin-Liebes, G., … & Woolley, J. (2020). Psilocybin-assisted group therapy for demoralized older long-term AIDS survivor men: An open-label safety and feasibility pilot study. EClinicalMedicine, 100538.

קישור למאמר:

https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S2589-5370%2820%2930282-0

כתיבת תגובה

סגירת תפריט