“מפגש עם ישויות” בחוויית ה – DMT

“מפגש עם ישויות” בחוויית ה – DMT

דיווחים על חוויות מפגש עם ‘ישויות אוטונומיות’ לאחר שאיפת N, N-dimethyltryptamine (DMT) הנו דבר נפוץ. המחקר הנוכחי אפיין תופעה זו ובחן את הפרשנות ואת האפקט הארוך-טווח של חווית המפגש.

במחקר סקר אנונימי זה, 2561 נבדקים אשר חוו ‘מפגש עם ישויות’ לאחר שימוש ב-DMT מילאו שאלון אינטרנטי בנוגע לחוויית המפגש המשמעותית ביותר שהייתה להם. 

הנבדקים דיווחו כי החושים העיקריים אשר היו מעורבים במפגש היו וויזואליים או אקסטרא-סנסורים. התיאורים הנפוצים ביותר של הישות היו: מדריך (guide), רוח (spirit), חייזר ועוזר (helper) (תמונה 1). למרות ש-41% מהמדגם דיווח על תחושת פחד בזמן המפגש, הרגשות המשמעותיים ביותר הן של הנבדק והן של הישות (לפרשנות הנבדק) היו אהבה, טוב לב ושמחה. מרבית הנשאלים הסכימו שהישות הייתה מודעת, אינטליגנטית ומיטיבה. כמו כן, מרבית הנבדקים הסכימו שהישות והמפגש התקיימו בממד אמיתי אך שונה של המציאות כמו גם שהישות המשיכה להתקיים בממד ‘האחר’ בסיום המפגש. המשיבים טענו שקיבלו הודעה (69%) או תחזית לגבי העתיד (19%) בחוויית המפגש.

תמונה 1: תיאור הישויות שנראו בחווית המפגש תחת השפעת DMT

מעניין לציין שיותר ממחצית מהנבדקים שהגדירו את עצמם כאתאיסטים לפני החוויה, כבר לא הגדירו עצמם כך לאחריה. החוויה דורגה כחוויה כמשמעותיות ביותר מבחינה פסיכולוגיות ורוחנית. לסיום, השינויים המתמשכים כתוצאה מחוויה זו היו חיוביים וכללו עליה בסיפוק ומשמעות החיים. על פי מסקנת החוקרים, לחוויות המפגש עם ישויות לאחר שימוש ב-DMT יש קווי דמיון רבים לחוויות “מפגש” שאינן תרופתיות, כאלה המתוארות בהקשרים דתיים, חווית סף מוות או “מפגש עם חייזרים”. היבטי החוויה ופרשנותה הניבו שינויים עמוקים אונטולוגיים בתפיסת העולם של הנבדקים.

 

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מדורים: פסיכיאטריה

מקור:   

מקור: Davis, A. K., Clifton, J. M.,
Weaver, E. G., Hurwitz, E. S., Johnson, M. W., & Griffiths, R. R. (2020).
Survey of entity encounter experiences occasioned by inhaled N,
N-dimethyltryptamine: Phenomenology, interpretation, and enduring
effects. Journal of Psychopharmacology, 0269881120916143.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט