טיפולים חדשים בליקויים פסיכולוגיים וקוגניטיביים הקשורים לטראומה בקרב יוצאי כוחות מבצעים מיוחדים בארה”ב

טיפולים חדשים בליקויים פסיכולוגיים וקוגניטיביים הקשורים לטראומה בקרב יוצאי כוחות מבצעים מיוחדים בארה”ב

יוצאי הכוחות המבצעים המיוחדים בארצות הברית נמצאים בסיכון מוגבר למגוון בעיות בריאות הנפש וליקויים קוגניטיביים הקשורים לשירות צבאי. הטיפולים הקיימים כיום מוגבלים ביעילותם וביכולת המטופלים לדבוק בהם. בשל מגבלות אלו מחקר זה בדק טיפול חדשני באיבוגאין ו-DMT ללקויות פסיכולוגיות וקוגניטיביות הקשורות לטראומה בקרב יוצאי כוחות המבצעים המיוחדים בארה”ב.

החוקרים ערכו סקר בקרב יוצאי הכוחות המיוחדים שפרשו ועברו טיפול משולב באיבוגאין ו-DMT במקסיקו בין 2017 ל -2019. בשאלונים שבוצעו נבדקו דיווחים רטרוספקטיביים על בריאות הנפש ותפקוד קוגניטיבי במהלך 30 הימים לאחר הטיפול. בסך הכל 65 אנשים השלימו את הטיפול במסגרת זמן זו והיו זכאים ליצור קשר. מתוכם, 51 (78%) השלימו את הסקר ונכללו בניתוחי נתונים (גיל ממוצע = 40; גברים = 96%; נשואים = 55%; לבנים = 92%; שירות באפגניסטן / שירות בעירק = 96%).

התוצאות הצביעו על הפחתה מובהקת עם גודל אפקט גדול מאוד בדיווח הרטרוספקטיבי על מחשבות אובדניות,  ליקויים קוגניטיבים, תסמינים של הפרעת דחק פוסט-טראומטית, דיכאון  וחרדה .התוצאות הראו גם עלייה משמעותית וגדולה בדיווח הרטרוספקטיבי על רמת הגמישות הפסיכולוגית בהשוואה למצב טרם הטיפול. העליות בגמישות הפסיכולוגית היו קשורות באופן מובהק לדיווח רטרוספקטיבי על הפחתות בליקוי הקוגניטיבי, ותסמינים של הפרעת דחק פוסט-טראומטית, דיכאון וחרדה ]נעו בין -0.61 ל -0.75[(p <.001) . בנוסף, מרבית המשתתפים דירגו את החוויות הפסיכדליות כאחת מחמשת החוויות המובילות במשמעותן האישית (84%), משמעותיות מבחינה רוחנית (88%) וחוויות פסיכולוגיות המובילות לתובנה (86%). החוקרים מדגישים כי למחקר זה יש מגבלות רבות כולל אופיו הרטרוספקטיבי, המגבלה בנתונים מדיווח עצמי, תכנון הסקר של המחקר, והיעדר האקראיות וסמיות, ולכן ניתן להתייחס לממצאים כראשוניים בלבד. הם מסכמים כי יש צורך במחקרים מבוקרים במסגרת הצבא על מנת לקבוע האם טיפול זה הנו פרוצדורה יעילה מבחינת טיפול בלקויות הפסיכולוגיות ובפגיעות הקוגניטיביות של יוצאי כוחות הפעולה המיוחדים בארה”ב.

 

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מדורים: פסיכיאטריה

מקור: 

Davis, A. K., Averill, L. A., Sepeda, N. D., Barsuglia, J. P., & Amoroso, T. (2020). Psychedelic Treatment for Trauma-Related Psychological and Cognitive Impairment Among US Special Operations Forces Veterans. Chronic stress (Thousand Oaks, Calif.)4, 2470547020939564. https://doi.org/10.1177/2470547020939564.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32704581/

כתיבת תגובה

סגירת תפריט