השפעות של איהואסקה על מבנה האישיות
Abstract checkered art with black background

השפעות של איהואסקה על מבנה האישיות

איאואסקה הנה חליטת צמחים אשר מקורה באגן האמזונס, שם היא משמשת בעיקר למטרות טקסיות ודתיות. בעשורים האחרונים הלכה והתגברה תופעת תיירות מרפא האיאואסקה בה תיירים מערביים מצטרפים לקהילות מסוימות באמזונס לצורך קבלת ריפוי פסיכיאטרי או פסיכולוגי ו/או התפתחות רוחנית בעזרת איאואסקה. חרף הבעיות התרבותיות, האתיות, החוקיות והרפואיות העלולות להיווצר סביב תופעה זו, מאמר ניסה להעריך את ההשפעה של איאואסקה על מבנה האישיות, זאת כאשר השימוש נעשה במסגרת מסורתית הכוללת ריטריט של 12 ימים ושישה טקסי איאואסקה.

במסגרת מחקר בעל תכנון מעורב (mixed design), החוקרים בדקו את השפעת האיאואסקה על מבנה האישיות של המשתתפים על ידי שימוש בשאלון הערכה מתוקף (NEO-PI3) לפני ההשתתפות בטקס, לאחריו ובמעקב של 6 חודשים. החוקרים ביצעו השוואה לקבוצת בקרה מותאמת שלא נטלה איאואסקה.

התוצאות הראו כי לאחר החשיפה לאיהואסקה נצפתה עלייה משמעותית בתכונת האישיות של agreeableness (נעם הליכות), תכונת אישיות המתבטאת בהתנהגויות כגון אדיבות, סימפתיה, שיתוף פעולה, חמימות והתחשבות. כמו כן נצפתה ירידה משמעותית בתכונת האישיות neuroticism (נוירוטיות), תכונת אישיות המאופינת ברגש נחיתות, היסטריה וחרדה. שינויים אלו נותרו מובהקים גם במעקב של 6 חודשים. בנוסף ובאופן מעניין, החוקרים מצאו קשר בין עוצמת החוויה המיסטית המדווחת לבין הפחתה במדד הנוירוטיות. ככול שהחוויה היתה מיסטית יותר כך נראתה ירידה רבה יותר במדד הנוירוטיות (תמונה 1).

תמונה 1: קשר בין ירידה בניורוטיות לחוויה המיסטית. ככול שהחוויה היתה מיסטית יותר כך נראתה ירידה רבה יותר במדד הנוירוטיות

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלה, המעידים על השפעה חיובית של איאואסקה על מבנה האישיות, תומכים בספרות המצטברת המדגימה את יעילות הפסיכדלים הסרוטונרגיים ככלי טיפול פסיכיאטריים.

רוצים לדעת עוד? לסקירה מלא ומקיפה על איאואסקה ניתן ללחוץ על קישור זה   

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי 

מדורים: פסיכיאטריה

מקור:

Netzband, N., Ruffell, S., Linton, S., Tsang, W. F., & Wolff, T. (2020). Modulatory effects of ayahuasca on personality structure in a traditional framework. Psychopharmacology, 10.1007/s00213-020-05601-0. Advance online publication. https://doi.org/10.1007/s00213-020-05601-0

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32700023/

כתיבת תגובה

סגירת תפריט