פסיכולוגיה אקזיסטנציאלית במדע הפסיכדלי: כיצד הטיפול הפסיכדלי מפחית חרדה הקשורה במוות?

פסיכולוגיה אקזיסטנציאלית במדע הפסיכדלי: כיצד הטיפול הפסיכדלי מפחית חרדה הקשורה במוות?

המאמר הנוכחי מציע תאוריה חדשנית ולפיה אחד המנגנונים הפסיכולוגים שמתווכים את ההטבה הקלינית לאחר שימוש בפסיכדליים הוא הפחתה בחרדה ממוות. המאמר פורסם בכתב העת Psychopharmacology ב-2020. השערת המחברים מגיעה מתוך עולם הפסיכולוגיה האקזיסטנציאליסטית, תאוריית ניהול האימה ומחקר פסיכדלי עדכני. תחילה, המחברים סוקרים את הראיות לכך שחרדה ממוות מהווה בסיס משותף בפסיכופתולוגיות מגוונות. לאחר מכן, החוקרים פורסים חמישה ממדים פסיכולוגים שדרכם פסיכדליים יכולים להפחית את חרדת המוות:

1. חשיפה לחוויה דמוית-מוות: חוויה פסיכדלית יכולה להיות מלווה בתחושת “מוות” או חווית אובדן העצמי. בדומה לטיפולי חשיפה אחרים, יתכן שהמפגש עם מצב מעורר חרדה, למשל “מוות עצמי”, מפחית בסופו של דבר חרדה, למשל חרדת מוות. במילים אחרות, חשיפה ועימות עם מוות עצמי תחת השפעה פסיכדלית מפחיתה את חרדת המוות האמיתית.

2. טרנסנדנטיות המוות וחווית החיים כמעבר: חווית האחדות, החוויה רוחנית ושינוי באמונות המטא-פזיות בנוגע לטבע התודעה האנושית מקושרים להפחתה בחרדת המוות. לדוגמא, כתוצאה מחוויה פסיכדלית אדם יכול להאמין שהמוות הוא לא הנקודה הסופית של “העצמי” והחיים הם “מעבר”, וזאת בדומה לגישות רוחניות אחרות.

3. ירידה במיקוד בעצמי ובדאגותיו: חווית אובדן-העצמי האופיינית לפסיכדליים מפחיתה דאגות וחרדות הקשורות ב”עצמי”. יתכן, ופסיכדליים מפחיתים חרדת מוות באמצעות ירידה בחשיבות “העצמי” ובדאגותיו; כולל פטירתו הבלתי נמנעת.

4.   הגברת אמונה דתית: פסיכדליים נמצאו כמגבירים אמונות דתיות. על פי תאורטיקנים לאמונה דתית תפקיד בהפחתת חרדת מוות. יתכן שעל ידי הגברתם של אמונות דתיות פסיכדליים מפחיתים חרדת מוות.

5.  הגברה של תחושות חיבור ומשמעות החיים: החוקרים סבורים שתחושות החיבור ותחושת משמעות החיים שפסיכדליים מייצרים מפחיתים את החרדה מהמוות. לדבריהם, התחושות הנוצרות, למשל, תחושת חיבור לבני אדם, לטבע וליקום הם אלה שמפחיתים את החרדה ממוות

הכותבים מצביעם על הזהירות הנדרשת עם חומרים אלו ומדגישים כי האפקט המטיב של פסיכדליים תלוי בסט וסטינג וכי אנשים מסוימים עלולים לחוות את חווית “סימולציית המוות” והחוויה הפסיכדלית כשלילית במיוחד. כתוצאה מכך עלולים לפתח קשיים רגשיים ופסיכו-פתולוגיה.

התאוריה הנוכחית משלימה לגל המחקרים העדכני הטוען שפסיכותרפיה פסיכדלית הנה אפשרות מבטיחה לטיפול בחרדת מוות הקשורה למחלות סופניות.  לסיום, החוקרים ממליצים על מחקר נוסף בתחום חרדת מוות ופסיכותרפיה פסיכדלית בכדי לאשש את התאוריה המוצעת.

 

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מדורים: פסיכיאטריה

מקור:

 Moreton SG, Szalla L, Menzies RE, Arena AF. Embedding existential ln 

 psychology within psychedelic science: reduced death anxiety as a mediator of the therapeutic effects of psychedelics. Psychopharmacology (Berl). 2020;237(1):21-32. doi:10.1007/s00213-019-05391-0

קישור למקור: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31784805/

כתיבת תגובה

סגירת תפריט