תוצאות פסיכותרפיה נתמכת פסילוסיבין במטופלים עם סרטן מסכן חיים- מחקר עם מעקב ארוך טווח

תוצאות פסיכותרפיה נתמכת פסילוסיבין במטופלים עם סרטן מסכן חיים- מחקר עם מעקב ארוך טווח

חולי סרטן רבים סובלים ממצוקות נפשיות פסיכיאטרית כגון דיכאון וחרדה. תחלואה נלווית זו פוגעת באיכות חייהם, בסיכוייהם להחלמה, במידת היענותם לטיפול הרפואי ולעליה ברצון לאובדנות. למרות האתגרים הרגשיים והקיומיים העולים בעקבות ההתמודדות עם מחלת הסרטן, הטיפולים התרופתיים והפסיכו-אונקולוגים הנוכחים חסרים.

 

מחקרים משנות ה-50 וה-60 אשר נעשו על מאות מטופלים הדגימו שפסיכדליים (חומרים משני תודעה) כגון LSD שיפרו תסמינים פסיכיאטרים הקשורים בסרטן. לנוכח הרנסנס הפסיכדלי והשינויים הפוליטיים-רגולטורים בתחום, בעשור האחרון נעשו ארבעה מחקרים כפולי סמיות מבוקרים פלסבו הבוחנים את היעילות של פסיכותרפיה מלווה חומרים פסיכודליים לטיפול במצוקה פסיכיאטרית בחולי סרטן. מחקרים אלו הציגו תוצאות מבטיחות ואפקט קליני ממושך.

המחקר הנוכחי נרתם לענות על השאלה האם האפקטים הטיפוליים של פסיכותרפיה נתמכת פסילוסיבין הניתנת למתמודדים עם סרטן מסכן חיים נותרים לטווח זמן ארוך; עד 4.5 שנים לאחר הטיפול. המחקר הנוכחי הוא מעקב ארוך טווח למחקר משנת 2016 אשר בחן סדרה של טיפולים לחולי סרטן המתמודדים עם מצוקה קיומיות (N=29).  הטיפולים כללו מפגשי הכנה, פסיכותרפיה מלווה פסילוסיבין בודדת (0.3 mg/kg) ומפגשי אינטגרציה. ממצאי המחקר הציגו אפקט קליני ברוב המטופלים, אפקט שנותר גם לאחר 6.5 חודשי מעקב. כמו כן רוב המדגם דיווח כי החוויה הייתה החוויה המשמעותית ביותר בחייהם.

 

שישה עשר מטופלים מהמדגם הראשוני נותרו בחיים וחמישה עשר השתתפו במעקב זה. נקודות המעקב נעשו 3.2 ו-4.5 שנים מאז הטיפול בפסיכותרפיה מלווה פסילוסיבין. מדדי המחקר כללו שאלונים למדידת דיכאון (BDI, HADS), חרדה (DAS, STAI:s/t), חרדת מוות (DAS), חוסר תקווה במחלה (HAI), דמורליזציה (DS) ואיכות חיים (WHOQOL-Brief). כמו כן ניתנו שאלונים המודדים רוחניות (FACI-SP-12) ואפקטים רוחניים (MEQ) ומתמשכים (PEQ) של פסיכדליים. 

ממצאי המחקר הדגימו הפחתה בתסמיני חרדה, דיכאון, חוסר תקווה, דמורליזציה, וחרדת מוות גם במעקבי ההמשך (3.2 ו-4.5 שנים מאז הטיפול) וזאת לעומת מדידת קו הבסיס. כמו כן בנקודת הדגימה האחרונה רוב המדגם סבל מפחות מתסמיני דיכאון וחרדה יחסית לקו הבסיס. יש לציין שבנוסף למובהקת הנתונים האפקט הסטטיסטי היה גדול (effect size). לסיום, כמעט כל המשתתפים (71-100%) יחסו שינויים חיובים בחייהם לטיפול הפסיכדלי שעברו, ודירגו את הטיפול כחוויה המשמעותיות ביותר בחייהם כמו גם מבחינה רוחנית.

 

ממצאים אלו מציעים כי פסיכותרפיה נתמכת פסילוסיבין היא אפשרות טיפולית מבטיחה לטיפול ארוך טווח במצוקה פסיכיאטרית הקשורה לסרטן. למרות מגבלות המחקר התוצאות הנ”ל מוסיפות לגוף הידע המדגים כי טיפול מסוג זה מסייע פסיכולוגית, רגשית ונפשית-רוחנית למתמודדים עם סרטן מסכן חיים.

 

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מדורים: פסיכיאטריה

מקור:

Agin-Liebes,

G. I., Malone, T., Yalch, M. M., Mennenga, S. E., Ponté, K. L., Guss, J., …
& Ross, S. (2020). Long-term follow-up of psilocybin-assisted psychotherapy
for psychiatric and existential distress in patients with life-threatening
cancer. Journal of Psychopharmacology, 0269881119897615.

https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0269881119897615

 

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה

סגירת תפריט