טיפול בפסיכדלים ופסיכותרפיה נתמכת פסיכדליה

טיפול בפסיכדלים ופסיכותרפיה נתמכת פסיכדליה

בסקירה מקיפה שפורסמה בכתב העת היוקרתי The American journal of psychiatry, צוות פסיכיאטרים בכירים, מקובעי מדיניות מימון המחקר בבריאות הנפש בארה”ב, מספקים סיכום מבוסס ראיות של הספרות בנושא יישום קליני של טיפולים המבוססים על חומרים פסיכדליים בהפרעות פסיכיאטריות.

מחברי הסקירה מציינים כי הראיות המחקריות המשמעותיות ביותר בתחום קיימות עבור MDMA ופסילוסיבין, אשר הוגדרו על ידי ארגון המזון והתרופות האמריקני (FDA) כטיפולים “פורצי דרך” להפרעת דחק פוסט-טראומטית ולדיכאון העמיד לטיפול, בהתאמה. המחקרים על  LSDואייאואסקה הנם תצפיתיים, אך עדויות זמינות מצביעות על כך שגם לתרופות אלה עשויות להיות השפעות טיפוליות בהפרעות פסיכיאטריות ספציפיות.

ניסויים קליניים אקראיים תומכים ביעילות MDMA בטיפול ב PTSD-וביעילות פסילוסיבין בטיפול בדיכאון וחרדה הקשורה לסרטן. גוף המחקר התומך בשימוש ב LSD-ובאייאואסקה ככלי טיפולי בהפרעות פסיכיאטריות הוא ראשוני, אם כי מבטיח. הנתונים שהצטברו בשלב זה אינם מספיקים לאישור  FDAשל תרכובת פסיכדלית כלשהי לשימוש קליני שגרתי בהפרעות פסיכיאטריות, אך יש צורך אקוטי להמשיך במחקר ממושך להבנת ואפיון יעילותם של פסיכדלים כטיפול בהפרעות פסיכיאטריות.       

פירוט שיטת המחקר:

מחברי הסקירה בצעו חיפושים ב-  PubMedו- PsycINFO באמצעות Ovid עבור מאמרים באנגלית, שפורסמו בכתבי-עת עם ביקורת עמיתים, תוך שימוש במילות החיפוש “פסילוסיבין”, “דיאתילאמיד חומצה ליזרגית(LSD) “, “אייאואסקה”, “3,4-methylenedioxymethamphetamine  (MDMA) והכללת מחקרים שכללו ניסויים בבני אדם בלבד, שפורסמו בין 2007 ל -1 ביולי 2019. בסך הכל זוהו 1,603 מאמרים. מאמרים שלא הכילו את המונחים “ניסוי קליני”, “טיפול” או “הדמיה” בכותרת או בתקציר לא נכללו. 161 המאמרים הנותרים נבדקו על ידי שני מחברים או יותר. החוקרים זיהו 14 מאמרים שדיווחו על ניסויים קליניים מעוצבים היטב שחקרו את יעילותם של LSD, MDMA, פסילוסיבין ואייאואסקה לטיפול בהפרעות במצב הרוח, חרדה, טראומה ומצבי לחץ, הפרעות הקשורות לשימוש בחומרים וממכרים וטיפול פליאטיבי בסוף החיים.          

 

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מדורים: פסיכיאטריה

מקור:

Reiff, C. M., Richman, E. E., Nemeroff, C. B., Carpenter, L. L., Widge, A. S., Rodriguez, C. I., Kalin, N. H., McDonald, W. M., & and the Work Group on Biomarkers and Novel Treatments, a Division of the American Psychiatric Association Council of Research (2020). Psychedelics and Psychedelic-Assisted Psychotherapy. The American journal of psychiatry177(5), 391–410. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.2019.19010035

כתיבת תגובה

סגירת תפריט