מסגרת השימוש ב-5MeO-DMT מקושרת לאיכות החוויה האקוטית וארוכת הטווח

מסגרת השימוש ב-5MeO-DMT מקושרת לאיכות החוויה האקוטית וארוכת הטווח

5MeO-DMT הוא טריפטמין אשר נוצר באופן טבעי בצמחים ובבע”ח ומיוצר גם באופן סינטטי. בדומה לפסיכדליים קלאסיים אחרים גם 5MeO-DMT הוא אגוניסט לקולטני סרוטונין (1a,2a) ומייצר מגוון שינויים תפיסתיים, רגשיים, התנהגותיים וחוויות מסטיות.

מחקרים ראשוניים ולא מבוקרים מדגימים כי כאשר נלקח בסביבה בטוחה שימוש ב-5MeO-DMT מקושר לשיפור בתסמיני דיכאון, חרדה, PTSD והפרעות שימוש בסמים. למרות הטבה פוטנציאלית זו, החוויה האקוטית של שימוש בחומרים פסיכדליים עלולה להיות מאתגרת ולכלול פחד מוגבר, פרנויה, דיכאון, דיסוציאציה ועוד. בעוד שקיימים ממצאים על כך שחוויות פסיכדליות מאתגרות תורמות לתהליך הריפוי, רוב המחקרים מנסים להימנע מחוויות שכאלה בעזרת טיוב של מסגרת השימוש (למשל, מרחב שימוש נעים, קשר מקדים בין צוות המחקר למשתמש וסינון של נבדקים). בהתאם לכך ולמרות החשיבות הרבה בחקירת מסגרת השימוש בחומרים פסיכדליים, לא נעשו מחקרים הבוחנים האם מסגרת השימוש ב- 5MeO-DMT משפיעה על איכות החוויה האקוטית והמתמשכת. המחקר הנוכחי הוא הראשון לענות על שאלה זו.

במחקר רטרוספקטיבי זה אשר פורסם בכתב העת Journal of Psychedelic Studies משתמשים ב-5MeO-DMT (בשאיפה) נדגמו במחקר אינטרנטי. המדגם חולק ל-2 קבוצות, הקבוצה האחת כללה משתמשים במסגרת מובנת (טקסית) אשר השתמשו בחומר מבוקר ועברו סינון מקדים, הכנה מנטלית, הנחייה ואפשרות לאינטגרציה בסיום (N=326), והקבוצה השנייה כללה משתמשים במסגרת לא מובנית (למשל, שימוש באופן עצמוני, במסגרת ביתית או בפסטיבל) וללא בקרה על החומר (N=515). כל הנבדקים מילאו רטרוספקטיבית שאלון למדידת חוויה מיסטית (MEQ) ושאלון להערכת המידה בה החוויה הייתה מאתגרת (CEQ). בנוסף, נאספו פריטים דמוגרפים ונמדדו אמונותיהם של הנבדקים בנוגע להשפעה המתמשכת של חווית ה-5MeO-DMT שעברו (פרטים מתוך שאלון PEQ).

תוצאות המחקר מצביעות כי השימוש ב- 5MeO-DMT יצר חוויה מיסטית בשתי הקבוצות,  והחוויה דורגה כרוחנית וכחיובית יותר בקבוצת המשתמשים במסגרת מובנית (תמונה 1). כמו כן בקבוצה השימוש המובנה יותר נבדקים דיווחו על חוויה מיסטית מלאה (83% לעומת 54%).

ניתן לראות כי קבוצת השימוש המובנית (קו רציף) קיבלה ציונים גבוהים יותר במדדים מאשר קבוצת השימוש הלא מובנית (קו מקוקו).

בדומה לכך, גם  האפקטים החיוביים ארוכי הטווח לאחר השימוש (למשל, עליה ברוחניות וברווחה נפשית) נמצאו גבוהים יותר בקרב משתמשים בקבוצה המובנית. לסיום, דירוג החוויות המאתגרות נמצא נמוך יותר בקבוצת השימוש המובנית (תמונה 2). חשוב לציין כי נמצאו הבדלים מובהקים בין הקבוצות מבחינה דמוגרפית. 

ניתן לראות כי קבוצת השימוש המובנית (קו רציף) קיבלה ציונים נמוכים במדדים (למעט מדד האבל) מאשר קבוצת השימוש הלא מובנית (קו מקוקו).

מהממצאים ניתן להסיק כי שימוש ב- 5MeO-DMT מקושר לחוויה מיסטית עם אפקט מתמשך חיובי אשר מוגבר כאשר נלקח בסביבה בטוחה, מובנית, תמיכתית ומבוקרת. נדרשים מחקרים פרוספקטיביים כדי לחזק ממצאים ראשוניים אלו. אנשי מקצוע העוסקים במזעור נזקים של שימוש בסמים יכולים להשתמש בממצאים אלו בכדי להצביע על חשיבות מסגרת השימוש בחומרים פסיכדליים.

כמו כן, ההבדל בגיל בין הקבוצות במחקר זה והעדר התקנון לגיל לצורך הסקת מסקנות סטטיסטיות מגביל מאוד את היכולת להסיק מסקנות של ממש מתוצאות אלו.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מקור:

Sepeda, N. D., Clifton, J. M., Doyle, L. Y., Lancelotta, R., Griffiths, R. R., & Davis, A. K. (2019). Inhaled 5-methoxy-N, N-dimethyltryptamine: Supportive context associated with positive acute and enduring effects. Journal of Psychedelic Studies, 1-9.‏

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט