מנת יתר של LSD: שלושה דוחות מקרה

מנת יתר של LSD: שלושה דוחות מקרה

במסגרות אקדמיות ברחבי העולם מתעורר עניין מחודש בשימוש בחומרים פסיכדליים לצרכי ריפוי וטיפול בהתמכרויות, הפרעות דחק פוסט-טראומטית, דיכאון, חרדה ואבחנות אחרות. לאחרונה התפרסמה סדרת מקרים ב- Journal of studies on alcohol and drugs המתארת את ההשלכות הרפואיות של נטילת מינון יתר של חומצה ליסרגית דיאתילאמיד (LSD).

מחברי דו”ח תיאורי המקרה אספו את הנתונים מתוך ראיונות פסיכיאטריים, רישומי בריאות,  דו”ח אירוע מהמיון ועוד.

בתיאור המקרה הראשון, מתואר מטופל עם רקע בבריאות הנפש, שנטל מנת יתר של LSD. אצל המטופל נמדדו שיפורים משמעותיים בתסמיני מצב הרוח, כולל הפחתה במאניה עם תכונות פסיכוטיות. שינויים אלו נמשכו כמעט 20 שנה תוך מעקב רפואי ותיעוד צמוד.

במקרה השני מתועדת נטילה של מנת יתר של LSD בתחילת השליש הראשון להריון אצל אישה בריאה. מנת היתר לא השפיעה לרעה על מהלך ההיריון ולא נרשמה השפעה התפתחותית שלילית או טרטוגנית ברורה על הילוד.

בתיאור המקרה השלישי מתואר כי שאיפה תוך-אפית של פי 550 מהמינון המקובל של LSD לא הייתה קטלנית ואף הובילה להשפעה חיובית על ניהול של רמות הכאב והפסקת השימוש במורפין לאחר אירוע ההרעלה.

מחברי הדו”ח של תיאורי המקרה מתארים כי יש השלכות חיוביות בלתי צפויות למינון יתר של LSD. ההשלכות כללו שיפורים בתסמיני מחלות נפש, הפחתה בכאבים גופניים וגמילה ממורפיום. כמו כן, נראה כי מנת יתר של LSD בזמן ההריון המוקדם לא גרמה נזק לעובר.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מקור:

Haden, Mark, and Birgitta Woods. “Lsd overdoses: three case reports.” Journal of studies on alcohol and drugs 81, no. 1 (2020): 115-118.

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט