אפקט הפלסבו בחומרים פסיכו-אקטיבים

אפקט הפלסבו בחומרים פסיכו-אקטיבים

האם פלסבו יכול לגרום לחוויה פסיכדלית? במרבית המחקרים הפסיכדלים מדווח על מיעוט של השפעות בקבוצת הביקורת המקבלת טיפול פלסבו, אך יתכן שההשפעות הללו מטושטשות בגלל החלטות בנוגע לעיצוב מערך הניסוי, ההגדרות של התוצאים או ניתוח תוצאות המחקר.

קבוצת נוירולוגים ומדעני מוח מאוניברסיטת מקגיל בקנדה, בחנו את השונות בתגובה בין נבדקים שונים במסגרת סביבה הדומה למסיבה פסיכדלית טיפוסית. שלושים ושלושה סטודנטים השלימו מחקר שלכאורה בדק כיצד סם פסיכדלי משפיע על היצירתיות. המחקר בן 4 שעות נערך במסגרת קבוצתית עם מוסיקה, ציורים, אורות צבעוניים והקרנות חזותיות (תמונה 1). המשתתפים צרכו תרופת פלסבו שתוארה להם כתרופה הדומה לפסילוסיבין, ונמצאת בפטריות פסיכדליות. כדי להגביר את הציפיות, שחקנים בניסוי הדגימו באופן עדין את ההשפעות המוצהרות של הסם (אופוריה, העצמת תפיסה של החושים, צחוק מופרז, הלוצינציות ועוד) והמשתתפים הובלו להאמין כי אין קבוצת ביקורת פלסבו. לאחר מכן השלימו המשתתפים שאלון עם סולם המודד שינויים בחוויה המודעת.

 

הממצאים מראים כי קיימת שונות באופן השפעות הפלסבו; משתתפים רבים לא דיווחו על שינויים בעוד שאחרים הראו השפעות בעוצמות הקשורות בדרך כלל למינונים מתונים או גבוהים של פסילוסיבין. בנוסף, רוב (61%) המשתתפים דיווחו מילולית על השפעה מסוימת של התרופה. כמה אמרו כי הם ראו את הציורים שעל הקירות “זזים” או “מעצבים” עצמם, אחרים הרגישו “כבדים … כאילו לכבידה [הייתה] אחיזה חזקה יותר”, ונבדקת אחת רצתה “לרדת” לפני ש”גל” אחר יפגע בה.

החוקרים מסכמים כי ההבנה כיצד ההקשר והציפיות מקדמים השפעות דמויות השפעה פסיכדלית, גם ללא התרופה, תעזור לחוקרים לבודד את ההשפעות של התרופות ותסייע לקלינאים למקסם את הפוטנציאל הטיפולי של חומרים אלו.

מקור:

Olson, Jay A., Léah Suissa-Rocheleau, Michael Lifshitz, Amir Raz, and Samuel PL Veissière. “Tripping on nothing: placebo psychedelics and contextual factors.” Psychopharmacology (2020): 1-12.

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט