ירידה מתמשכת בהתמכרות לקנאביס, אופיואידים ושימוש לרעה בממריצים לאחר שימוש בחומרים פסיכדלים

ירידה מתמשכת בהתמכרות לקנאביס, אופיואידים ושימוש לרעה בממריצים לאחר שימוש בחומרים פסיכדלים

נתונים תצפיתיים ומחקריים ראשוניים מראים, כי לחומרים פסיכדלים אגוניסטים לקולטני סרוטונין 2A, יש פוטנציאל בטיפול במגוון הפרעות שימוש בסמים (SUDs), כולל הפרעת שימוש באופיואידים (OUD). קבוצת חוקרים מאוניברסיטת ג’ון הופקינס בארה”ב פרסמו החודש עבודת מחקר שמטרתה הייתה לתאר ולנתח דיווחים עצמיים של מקרים בהם שימוש בחומרים פסיכדליים בהקשרים נטורליסטים (לא במסגרת קלינית) הוביל להפסקת השימוש או צמצום השימוש בחומרים ממכרים.

החוקרים התבססו על סקר אנונימי מקוון שנערך בקרב אנשים המדווחים על הפסקת או הפחתה בשימוש בקנאביס, אופיואיד או ממריצים בעקבות שימוש בחומרים פסיכדליים במסגרות לא קליניות.

הסקר כלל 444 נבדקים, רובם מארצות הברית (67%) . המשתתפים דיווחו בממוצע על 4.5 שנות שימוש לרעה בסמים זאת לפני החוויה הפסיכדלית שאליה ייחסו ירידה בצריכת הסמים, כאשר 79% עמדו בקריטריונים רטרוספקטיביים להפרעת SUD קשה.

רוב המדווחים דיווחו על נטילת מנה בינונית או גבוהה של ל.ס.ד (43%) או פטריות המכילות פסילוסיבין (29%), ולאחריה הפחתה משמעותית בצריכת הסמים.

 לפני החוויה הפסיכדלית 96% עמדו בקריטריוני SUD, ואילו לאחריה רק 27% עמדו בקריטריוני SUD. המשתתפים דירגו את החוויה הפסיכדלית שלהם כמשמעותית עם תובנה גבוהה, כאשר 28% העידו שהשינויים בעדיפויות או בערכים של החיים שהתרחשו בעקבות החוייה הפסיכדלית הקלו על הפחתת השימוש בסמים. מינון גבוה של חומר פסיכדלי, תובנה, השפעות מיסטיות ומשמעות אישית של החוויה נמצאו במיתאם גבוהה להפחתה רבה יותר בצריכת הסמים הממכרים לאחר החוויה.

החוקרים מכירים במגבלות הרבות של שיטות המתבססות על מחקרי חתך ודיווח עצמי. הם מסכמים כי למרות שתוצאות אלו אינן יכולות לקבוע אם פסיכדלים גרמו לשינויים בשימוש בסמים, התוצאות מצביעות על הפוטנציאל  של החומרים הפסיכדלים לגרום להפחתה בשימוש בסמים ממכרים, ותומכים במחקר קליני נוסף בנושא טיפול בסיוע פסיכדלי להתמכרויות.

 אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין. אין בנאמר המלצה על שימוש עצמי בחומרים פסיכדלי. 

מקור:

Garcia-Romeu, Albert, Alan K. Davis, Earth Erowid, Roland R. Griffiths, and Matthew W. Johnson. “Persisting reductions in cannabis, opioid, and stimulant misuse after naturalistic psychedelic use: An online survey.” Frontiers in Psychiatry 10 (2019).

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט