חשיבות השילוב של קטמין ופסיכותרפיה בטיפול בדיכאון

חשיבות השילוב של קטמין ופסיכותרפיה בטיפול בדיכאון

מתן קטמין גנרי משפר משמעותית את השפעות הפסיכותרפיה הן במתן נפרד והן במתן משולב

שיעור ההחלמה מדיכאון מג’ורי לאחר טיפול בנוגדי דיכאון מונו-אמינרגניים (כגון SSRI) הוא סביב 50%. המחסור בסינרגיות חזקות בין תרופות נוגדות דיכאון קלאסיות לבין פסיכותרפיה נובע בין היתר מדפוס השפעה המולקולרית של תרופות נוגדות דיכאון קלאסיות. תרופות אלו מווסתות פעילות בין סינפטית אך אינם משפיעות באופן מהותי על סינפטוגנזה (יצירת סינפסות חדשות). למרות שהתרופות הקלאסיות מעלות פקטור נוירוטרופי שמקורו במוח (BDNF), שחרור ה-BDNF לבדו אינו מספיק. זאת מכיוון שלצורך שינויים נוירופלסטים עמידים הנגרמים מפעילות מוחית מסוימת יש צורך בשילוב של העליה ב BDNF עם הפעלת סינפטוגנזה.

בהתחשב ביכולות הנוירו-ביולוגית והתכונות הפרמקולוגיות של קטמין ישנה ציפיה רבה להשפעה נוגדת הדיכאון של קטמין. קטמין מוביל לשינויים מהירים הן בתפקוד הסינפטי והן בפלסטיות הנוירונלית. שינויים אלו הם הרבה מעבר להשפעות המבודדות של תרופות נוגדות דיכאון קלאסיות.

מחקרים מהעשורים האחרונים אף מדגימים כי מתן קטמין משפר משמעותית את השפעות הפסיכותרפיה הן במתן נפרד של החומר ופסיכותרפיה והן במתן משולב במסגרת פסיכותרפיה פסיכדלית. השפעות משפרות כאלה עשויות להפוך בעתיד המיידי לאינדיקציה קלינית חשובה לקטמין שכן השפעתיו הפרמקולוגיות גרידא הנן ארעיות.

עם כניסת הקטמין לארון התרופות הפסיכיאטרי פורסמה החודש בכתב העת המדעי CNS סקירה של המנגנונים, הבסיס המחקרי והבסיס הקליני לטיפול משולב של קטמין ופסיכותרפיות ממוקדות טראומה ו/או פסיכותרפיה הומניסטית. בסקירה מודגם באופן ספציפי כיצד מישלב טיפולי זה מאריך באופן ספציפי את ההשפעות נוגדות הדיכאון של קטמין גנרי, במחיר מוזל שאיננו מוגן בפטנט המוביל ליחסי עלות תועלת שפירים.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מקור:

Dore, Jennifer, Brent Hasler, Gregor. “Toward specific ways to combine ketamine and psychotherapy in treating depression.” CNS (2019): 1-3.

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט