פסיכדלים קלאסיים לטיפול בדיכאון וחרדה: סקירה שיטתית

פסיכדלים קלאסיים לטיפול בדיכאון וחרדה: סקירה שיטתית

דיכאון וחרדה הינם הפרעות פסיכיאטריות נפוצות האחראיות יחד לנטל משמעותי מכלל התחלואה בעולם המערבי. התערבויות פרמקולוגיות ופסיכוסוציאליות משמשות לניהול מצבים אלה, אך יעילותן מוגבלת. חומרים פסיכדליים למשל איאהואסקה, פסילוסיבין או חומצה ליסרגית דיאתילאמיד (LSD) עשויים להוות אלטרנטיבה מבטיחה עבור מטופלים שאינם מגיבים לטיפולים המסורתיים. סקירה זו נועדה לקבוע את היעילות והסבילות של חומרים פסיכדליים בטיפול בדיכאון עמיד.

מחקרים קליניים שחקרו את השפעת הטיפול בעזרת פסיכדלים בקרב חולי דיכאון ו / או חרדה נשלפו מהמאגרים באמצעות MEDLINE, EMBASE ו- PsychINFO. היעילות הוערכה על ידי מדידת שיפור התסמינים, והסבילות הוערכה על ידי ציון השכיחות וסוג תופעות הלוואי השליליות שדווחו.

שבעה מחקרים, בהם 130 חולים, נותחו בסקירה זו. שלושה נערכו בחולים עם דיכאון, שניים בחולים עם חרדה ושניים בחולים עם שניהם. במסגרת תומכת, איאהואסקה, פסילוסיבין ו- LSD יצרו בעקביות השפעות אנטי-דיכאוניות ונוגדות חרדה שנמשכו מספר חודשים. החומרים הפסיכדליים שנבחנו במחקרים נסבלו היטב מבחינת תופעות לוואי והיענות לטיפול (well tolerated). ההשפעות השליליות השכיחות ביותר היו חרדה חולפת, כאבי ראש קצרי מועד, בחילות ועלייה קלה בקצב הלב ולחץ הדם.

מחברי הסקירה מסכמים כי נכון לעכשיו, מספר המחקרים בנושא זה מוגבל מאוד; ומספר המטופלים המשתתפים במחקרים אלה מוגבל מכיוון שהטיפול הנבדק הוא חדש יחסית. למרות שנדרשות הוכחות נוספות, נראה כי פסיכדלים יעילים להפחתה משמעותית של תסמיני דיכאון וחרדה זאת ללא תופעות לוואי שליליות משמעותיות.

מקור:

Muttoni, Silvia, Maddalena Ardissino, and Christopher John. “Classical psychedelics for the treatment of depression and anxiety: a systematic review.” Journal of affective disorders (2019).

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט