שימוש ארוך טווח בקטמין במינון נמוך, נוגד דיכאון בחולדות ללא פגיעה קוגניטיבית

שימוש ארוך טווח בקטמין במינון נמוך, נוגד דיכאון בחולדות ללא פגיעה קוגניטיבית

קטמין הוא אנטגוניסט שאינו תחרותי לקולטני NMDA המשמש כחומר הרדמה מרכזי, במיוחד בקרב ילדים. בריכוזים תת הרדמתיים יש לקטמין תכונות נוגדות דיכאון אקוטיות. אופי ההשפעה המהיר של קטמין הופך אותו לחלופה מבטיחה לתרופות נוגדות דיכאון קלאסיות הממוקדות למערכת המונואמינית. עם זאת, קטמין יכול להוביל לתופעות לוואי קוגניטיביות שונות, כמו גם לקשיים בשליטה על ריכוזו ולאופן המתן שלו, ועדיין ישנו ספק האם ניתן להשתמש בתרופה כתרופת נוגדת דיכאון אמינה.

במחקר מרתק ממעבדת מדעי המוח ההתנהגותית, המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בוגאצי, קבוצת חוקרים בדקו את ההשפעות של מתן קטמין רציף במינון נמוך ברציפות על תוצאות במבדקי שחיה מאולצים  (behavioural despair in forced swimming tests) וזיכרון עבודה מרחבי בקרב חולדות (male Wistar rats).

החוקרים גילו כי לקטמין הניתן בריכוז 0.4 מ”ג ליום לעומת 0.2 מ”ג ליום בתוך מיץ של 30 מ”ל יש השפעה נוגדת דיכאון הנותרת כ- 10 ימים רצופים מיד לאחר המתן. ההשפעה נמדדה באמצעות מבדקי שחייה בהם החולדות צריכות לזכור היכן נמצאת פלטפורמה שקופה עליה ניתן לטפס אל מחוץ למים, וזיכרון עבודה מרחבי כפי שנמדד במבוך Y במשך 30 יום מתחילת הטיפול.

תוצאות אלה מצביעות על כך, שבעת שיתגלה הניהול הקליני המיטבי, יש פוטנציאל לשימוש בקטמין בתערובת רצמית גנרית וזולה במינון נמוך כטיפול נגיש לדיכאון.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מקור:

Ecevitoglu, Alev, Resit Canbeyli, and Gunes Unal. “Oral Ketamine Alleviates Behavioral Despair without Cognitive Impairment in Wistar Rats.” Behavioural Brain Research (2019): 112058

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט