מדיטציה מגבירה את השפעותיו החיוביות של פסילוסיבין בהקשרים טיפוליים

מדיטציה מגבירה את השפעותיו החיוביות של פסילוסיבין בהקשרים טיפוליים

אפיון וחיזוי של התגובה המיידית והמתמשכת לפסילוסיבין בקבוצה העוברת ריטריט מדיטציה

מדיטציה ופסיכדלים מילאו שניהם, בצורות שונות, תפקיד מרכזי בחיפוש האנושי אחר התעלות ושינוי אישי. עם זאת, טרם נערכו ניסויים בסטנדרטים מודרניים הבוחנים את ההשפעות הסינרגיסטיות שלהם. מחקרים מסוג זה אשר לוקחים בחשבון מצבים כמו מדיטציה וגורמים אישיותיים, בזמן השפעת פסילוסיבין, יכולים לשמש כגורמי חיזוי לאופן ההשפעה של חומרים פסיכדלים וליעל את הטיפול הפסיכדלי.

קבוצת מחקר מהמחלקה לנוירופסיכופרמקולוגיה והדמיית מוח, במחלקה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה ופסיכוסומטיקה, בבית החולים האוניברסיטאי הפסיכיאטרי ציריך, ניהלה מחקר אקראי כפול סמיות מבוקר פלצבו בו ניתנה מנה של פסילוסיבין (315 מיקרוגרם / ק”ג PO) או פלצבו (n = 39) לקבוצה של מתרגלי מדיטציה במהלך ריטריט מיינדפולנס של 5 ימים.

 על פי הממצאים, פסילוסיבין הגביר את עומק המדיטציה ואת שכיחות המקרים של תחושת “פירוק העצמי” החיובית, וללא עליה בחרדה. פתיחות, אופטימיות ויכולת הערכה מחדש של עמדות רגשיות נמצאו כגורמים מנבאים לתגובה האקוטית של פסילוסיבין. בהשוואה לפלצבו, פסילוסיבין שיפר את היכולת להתמקד במיינדפולנס ויצר שינויים חיוביים גדולים יותר בתפקוד הפסיכו-סוציאלי במעקב של 4 חודשים, אשר אושרו על ידי דירוגים חיצוניים. שינויים ארוכי טווח אלו נמצאו קשורים באופן מובהק לעוצמה של חווית פירוק העצמי האקוטית שנחוותה במהלך צריכת הפסילוסיבין.

החוקרים מסיקים כי מדיטציה מגבירה את השפעותיו החיוביות של פסילוסיבין תוך כדי בניית חסינות ועמידות מנטלית יחסית לתגובות דיספוריות אפשריות. ממצאים אלה מדגישים את יחסי הגומלין בין גורמים לא-פרמקולוגיים לבין מצב נפשי מקדים לטיפול, כמו גם את התפקיד הקריטי של ויסות רגשות וקשב בעיצוב האיכות החווייתית של מצבים פסיכדליים. הממצאים מראים שגם חווית אובדן תחושת העצמי הנפרד יכולה להוות בפני עצמה גורם המשפיע לאורך טווח על התנהגות וגישה (attitude).

החוקרים מדגישים כי הבנה טובה יותר של המנגנונים העומדים בבסיס החוויות הפסיכדליות המועילות יכולה לשמש להנחיית התערבויות טיפוליות על פני מצבים נפשיים רבים בצורת יישומית עם עזרה פרמקולוגית פסיכדלית.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מקור:

Smigielski, Lukasz, Michael Kometer, Milan Scheidegger, Rainer Krähenmann, Theo Huber, and Franz X. Vollenweider. “Characterization and prediction of acute and sustained response to psychedelic psilocybin in a mindfulness group retreat.” Scientific reports 9, no. 1 (2019): 1-13.

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט