אלרגיה לאקסטזי

אלרגיה לאקסטזי

שפתיים נפוחות אחרי לילה במועדון – תגובה אלרגית לאקסטזי?

אקסטזי (MDMA) הנו סם בעל השפעות אופוריות על מצב הרוח ובעל תופעות לוואי סומאטיות רבות, למשל, התייבשות, תנועות לעיסה מתמשכות ונשיכת הלשון והחיך.

בתיאור מקרה שפורסם החודש על ידי קבוצת רופאים גרמנים בכתב העת Journal of Forensic Science מתוארת אישה צעירה שעברה בדיקה רפואית משפטית לאחר שעלה חשד לכך שעברה תקיפה מינית. הנבדקת סבלה מפגיעה בזיכרון, ומנפיחות כואבת של שפתיה עם ציפוי דמוי פלאק קשקשי כהה על שפתיה ועל רירית הפה. הרופא המטפל חשד כי ייתכן שממצאים אלה נגרמו על ידי לחץ חזק שהופעל על שפתיה בהקשר של התקיפה המינית שהחוקרים סברו שעברה.במסגרת החקירה הרפואית משפטית הרופאים בצעו בדיקה טוקסיקולוגית של דגימת דם שגילתה כי האישה הייתה בהשפעת מינון גבוה במיוחד של אקסטזי (1.456 mg/L MDMA and 0.0213 mg/L MDA). על פי ההערכה הרפואית, הממצאים המתוארים על שפתיה ורירית החיך, פורשו כשילוב של תגובה אלרגית לחומר עם תגובה מכנית (בשל הלעיסה המתמשכת והנשיכה) לאקסטזי.

הרופאים מסכמים שיש להמשיך לתעד תגובות לחומר שנמצא בשימוש הולך וגובר וכי יש צורך בעדויות נוספות להבנת היחסים בין התגובה האלרגית לפציעה המכנית במסגרת הנזקים לשפתיים ולחיך בקרב משתמשים באקסטזי.

מקור:

Schröder, Ann Sophie, Hilke Andresen‐Streichert, and Sven Anders. “Swollen Lips After a Night of Partying—An Allergic Reaction to Ecstasy?.” Journal of forensic sciences (2019).

.

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט