כיצד פסיכדליה בבריאות הנפש יכולה לסייע בשינוי תפיסת העצמי?

כיצד פסיכדליה בבריאות הנפש יכולה לסייע בשינוי תפיסת העצמי?

נטילת פסילוסיבין בסיוע מדיטציה גורמת לשינויים ממושכים בתפיסת העצמי ובפעילות רשת ברירת המחדל במוח

לפסיכדלים ולמדיטציה השפעות מעמיקות על התודעה, התפיסה וההכרה, אך השפעתם המשולבת, ואולי הסינרגיסטית על הנוירוביולוגיה, טרם נחקרה בכלים מדעיים אובייקטיבים.

לאור זאת, קבוצת מחקר מבית החולים הפסיכיאטרי בציריך , שוויץ  ערכה מחקר אקראי, כפול סמיות, מבוקר פלצבו, עם 38 משתתפים, שכלל טיפול יחיד בפסילוסיבין (315μg / kg p.o) במהלך ריטריט מדיטציה של 5 ימים. שינויים בפעילות המוחית נמדדו ע”י ביצוע fMRI ישירות לפני ואחרי ההתערבות במהלך מצב מנוחה ובמהלך שתי צורות של מדיטציה.

ניתוח הקישוריות הפונקציונלית זיהה שינויים הקשורים לפסילוסיבין ולעיבוד מידע בנוגע לתחושת העצמי (self) המתבטא בפעילות רשת מצב ברירת המחדל (DMN).

יש לציין, כי פעילות לא מסונכרנת של האיזור הקדם-מדיאלי פריפרונטאלי של האונה הסינגולרית והאיזור הפוסטריורי של אונה זו , שפעילותן המסונכרנת ידועה כמתווכת של תחושת העצמי, קשורה לאפקט הסובייקטיבי של התמוססות האגו במהלך טיפול בפסילוסיבין.

עוצמת  פירוק האגו (שנמדדה ע”י שאלונים) והשינויים בקישוריות המוח (שנמדדו ע”י fMRI) ניבאו שינויים חיוביים בתפקוד הפסיכו-חברתי של המשתתפים בניסוי,  4 חודשים לאחר הניסוי.

פסילוסיבין, בשילוב עם מדיטציה, תיווך שינויים נוירודינמיים ברשתות האחראיות להתייחסות עצמית. השפעה נוירוביולוגית זו פועלת לאורך החיבור בין ה- DMN הקדמי-אחורי ובכך תורמת ל/משרתת את תהליך המדיטציה.

החוקרים מדגישים את חשיבות הקשר שהתגלה בין שינוי חוויית העצמי לבין השינויים ההתנהגותיים שהתגלו לאחר מכן. כמו כן הם מסבירים בהרחבה כיצד ההבנה של המנגנונים דרכם התערבויות פסיכופרמקולוגיות-התנהגותיות אלו מקדמות חוויות טרנספורמטיביות, יכולה לפתוח פרספקטיבות טיפוליות חדשות. החוקרים מסכמים שתובנות הנוגעות לביולוגיה של מצבים נפשיים ייחודיים תורמות רבות להבנה של צורות לא רגילות של מודעות עצמית אנושית ולפעילות מוחית המתווכת אותן.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מקור:

Smigielski, Lukasz, Milan Scheidegger, Michael Kometer, and Franz X. Vollenweider. “Psilocybin-assisted mindfulness training modulates self-consciousness and brain default mode network connectivity with lasting effects.” NeuroImage 196 (2019): 207-215.

.

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט