סדרת מקרים מצביעה על חוסר יעילות של קטמין לדיכאון גריאטרי עמיד

סדרת מקרים מצביעה על חוסר יעילות של קטמין לדיכאון גריאטרי עמיד

מתן חוזר של קטמין תוך ורידי בדיכאון גריאטרי עמיד לטיפול

אין עוררין על הצורך מיידי באסטרטגיות טיפוליות יעילות יותר לטיפול בדיכאון עמיד בחולים שאינם מגיבים לפסיכו-פרמקולוגיה מסורתית. קבוצת חוקרים מקליבלנד שבאוהיו ארה”ב מדווחת החודש על סדרת מקרים של 6 חולים גריאטריים עם דיכאון עמיד לטיפול שקיבלו עירוי קטמין תוך ורידי. הדיווח, שכולל בחינה של יעילות ובטיחות הטיפול, פורסם החודש בכתב העת המדעי קליני psychopharmacology Jounral of clinical .

בסדרת המקרים מדווח על מטופלים בני 65 עד 82 שקיבלו מינון סאב-אנסטטי של 0.5 מ”ג / ק”ג קטמין הידרוכלוריד תוך ורידי מעל 40 דקות פעמיים בשבוע עבור סדרת טיפול אקוטית.  חולים שדיווחו על ירידה של 50% בסימפטומים של דיכאון לאחר הסדרה האקוטית של 2 עד 4 עירויים, הועברו לסדרת תחזוקה של עירויים כל שבועיים עד שישה שבועות על בסיס אישי.

מתוך 6 החולים שקיבלו קטמין, 1 לא הגיב לשלב הטיפול החריף, 4 הגיבו לשלב החריף, אך לא נשארו עם האפקט הטיפולי לאחר טווח של 8 עד 22 עירויי תחזוקה, ו -1 הגיב לטיפול אך חזר לשימוש באלכוהול ולכן הטיפול הופסק.

מסקנות:

הבטיחות היחסית של קטמין במתן תוך וורידי אצל קשישים הודגמה על ידי השפעות שליליות קלות, חולפות, שנראו על ידי קבוצת המטופלים. האוכלוסייה הגריאטרית אינה מסוגלת לשמור על תגובה נוגדת דיכאון לקטמין תוך ורידי לאורך זמן, דבר המצביע על כך שלקטמין יש יעילות נמוכה לקשישים.

מקור:

Bryant, Kelly A., Murat Altinay, Nora Finnegan, Kim Cromer, and Roman M. Dale. “Effects of Repeated Intravenous Ketamine in Treatment-Resistant Geriatric Depression: A Case Series.” Journal of clinical psychopharmacology 39, no. 2 (2019): 158-161.

.

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט