השפעה דומה אך ממושכת יותר של MDA לעומת MDMA

השפעה דומה אך ממושכת יותר של MDA לעומת MDMA

לחומרים האנטקטוגנים (Entactogens) כגון 3,4-Methylenedioxymethamphetamine (MDMA, “מולי”, “אקסטזי”) יש תופעות רגשיות בעלות פוטנציאל טיפולי רב. הבנת מנגנוני הפעולה שלהם תורמת רבות לניסויים קליניים עם חומרים נוספים ממשפחה זו. עם זאת, התרופה הידועה הראשונה בעלת תכונות כאלה, 3,4-Methylenedioxyamphetamine (MDA), נזנחה ונותרה ללא עניין מחקרי רב, והפרמקוקינטיקה שלה בבני אדם אינה ידועה. כעת, קבוצת מחקר אמריקאית, מפרסמת בכתב העת journal of psychoactive drugs , מחקר שבחן את השפעות חומר זה במבוגרים בריאים.

החוקרים ערכו מחקר תוך-נבדקי, כפול סמיות, מבוקר פלסבו של 1.4 מ”ג / ק”ג MDA במתן פומי, והשוו תוצאות למחקרים הקודמים עם 1.5 מ”ג לק”ג של MDMA. MDA נסבל היטב על ידי הנבדקים. MDA גרם לעליה בקצב הלב ובלחץ הדם, והגדלת רמת הקורטיזול והפרולקטין במידה דומה ל- MDMA. MDA גרם לאפקטים דומים ל MDMA כמו גם לאלו של פסיכדלים קלאסיים אחרים.

המשתתפים דיווחו על השפעה ארוכה יותר תחת MDA לעומת MDMA, כאשר השפעות MDA נותרו גבוהות 8 שעות לאחר הנטילה ואילו השפעות MDMA שככו לאחר 6 שעות. ערכי Cmax ו- AUC0-∞ עבור MDA היו גבוהים משמעתית מאלו של MDMA. . כמו כן החוקרים גילו שהייתה שונות ניכרת בין נבדקים ביחס בין hydroxy3methoxyamphetamine (HMA)  לבין MDA. הדמיון בין הפרמקוקינטיקה של MDA לבין MDMA מצביע על כך שהמשך האפקט של MDA נובע משוני בפרמקודינמיקה ולא משוני בפרמקוקינטיקה. 

מקור:

Baggott, Matthew J., Kathleen J. Garrison, Jeremy R. Coyle, Gantt P. Galloway, Allan J. Barnes, Marilyn A. Huestis, and John E. Mendelson. “Effects of the Psychedelic Amphetamine MDA (3, 4-Methylenedioxyamphetamine) in Healthy Volunteers.” Journal of psychoactive drugs (2019): 1-10.

לינק:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30967099

 

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט