מיקרו-דוזינג – מניעים והשלכות בריאותיות

מיקרו-דוזינג – מניעים והשלכות בריאותיות

מניעים ותופעות לוואי בקרב נוטלי מיקרו-דוזינג של חומרים פסיכדליים

השימוש במינונים מזעריים -Microdosing (מיקרודוזינג) – של חומרים פסיכדלים זכה לתשומת לב רבה מהתקשורת, ומתואר באופן פופוליסטי כמשפר ביצועים קוגניטיביים ויצירתיות. לאחרונה שימוש זה צבר פופולריות רבה במסגרות תעסקותיות שונות בתחומי הטכנולוגיה והפירסום.  בעוד הדיווחים הינם חיוביים באופן כללי, ראיות מדעיות על ההשפעות השליליות הפוטנציאליות חסרות וכל המידע הקיים עד כה מתרכז בשכיחות התופעה ובמניעים לשימוש. קבוצת חוקרים מאוניברסיטת מסטריכט שבהולנד פרסמה בחודש הקודם מחקר שהתייחס לפער זה בידע על התופעה על ידי שאלונים שניתנו למשתמשים פסיכדליים. השאלונים עסקו בניסיון של המשתמשים בנטילת מיקרודוזינג בשילוב לוח הזמנים, מינון, מוטיבציה, והתייחסות להשפעות שליליות פוטנציאליות. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת Neuropsychopharmacology.

החוקרים פרסמו שאלון מקוון שהושק במספר אתרי אינטרנט ופורומים בין מרץ ליולי 2018. המשיבים שהסכימו, היו בני 18 ומעלה, והיו להם ניסיון במיקרו-דוזינג.

בסך הכל, 1116 מהנשאלים העידו על עצמם כמשתמשי מיקרודוזינג בהווה (79.5%) או בעבר (20.5%). פסילוסיבין  (0.5 גרם) ו-LSD ל.ס.ד  (10 מיליגרם) היו החומרים הפסיכדליים הנפוצים ביותר פסיכדלים עם תדירות שימוש של בין 2 ל 4 פעמים בשבוע. רוב המשתמשים, לעומת זאת, לא היו מודעים לגבי המינון הנצרך המדויק. שיפור ביצועים קוגניטיביים היה המניע העיקרי לנטילת החומרים (37%). ההשפעות השליליות ביותר שדווחו היו בעלות אופי פסיכולוגי והתרחשו בצורה חריפה תוך כדי השפעה.

סיכום:

בהתאם לדו”חות התקשורת ולאנקדוטות, רוב המרואיינים במחקר זה נטלו את המיקרו-דוזינג על מנת לשפר ביצועים קוגניטיביים. תופעות שליליות התרחשו בעיקר באופן אקוטי בשלב שמייד לאחר צריכת החומר. עם זאת, הסיבה העיקרית להפסקת השימוש הייתה היעדר יעילות. החוקרים מסכמים כי יש צורך בניסויים מבוקרי פלצבו עתידיים על מנת לבדוק האם ניתן לכמת את שיפור הביצועים הפוטנציאלי הנובע ממיקרודוזינג של חומרים פסיכדליים ובנוסף להעריך השפעות שליליות אפשריות לאחר מיקרו-דוזינג לטווח ארוך.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מקור:

Hutten, Nadia RPW, Natasha L. Mason, Patrick C. Dolder, and Kim PC Kuypers. “Motives and side-effects of microdosing with psychedelics among users.” International Journal of Neuropsychopharmacology (2019).

קישור למקור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט