המנגנונים המוחיים מאחורי הריפוי בעזרת חומרים פסיכדליים

המנגנונים המוחיים מאחורי הריפוי בעזרת חומרים פסיכדליים

מחקר fMRI חושף שינויים בקישוריות המוח האחראית על עיבוד מידע חושי בנבדקים ערים ובריאים תחת השפעת LSD

לחומרים פסיכדלים יכולות השפעות ייחודיות על התודעה האנושית. על פי מודל הפילטר התלמי (Thalamic filter model)  עולה כי הליבה של ההשפעות של חומרים פסיכדלים עלולה לנבוע מחוסרים ביכולת הסינון (gating) של התלמוס ובאופן ספיציפי דיסאינטגרציה של עיבוד המידע החושי העובר בהיזון חוזר במסלול ה cortico-striato-thalamo-cortical (CSTC). כדי לבדוק את ההשערה הזו, קבוצת חוקרים בריטים ושוויצרים ביצעו מחקר משותף בבית החולים הפסיכיאטרי של ציריך שכלל סריקות fMRI בנבדקים בריאים להם ניתנה מנה חומצה ליסרגית דיאתילאמיד (LSD). תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת המדעי היוקרתי PNAS .

החוקרים ניסו לאפיין שינויים בקישוריות יעילה בין אזורי CTSC שנבחרו מראש בהתאם לתפקיד שלהם בעיבוד מידע חושי. פעילות המוח באיזורים אלו נמדדה לאחר מתן טיפול חריף בחומצה ליזרגית (LSD) ולאחר טיפול מקדים בקטנסרין (אנטגוניסט סלקטיבי של קולטני סרוטונין 2A) בנוסף ל- LSD.  באופן זה, החוקרים יישמו ניסוי אקראי, עם קבוצת פלצבו , cross-over ב -25 משתתפים בריאים.

החוקרים השתמשו במודל DCM עבור נתוני fMRI במצב מנוחה. מודלים של DCM עם הנחה של קישוריות מלאה נקבעו עבור כל מצב טיפולי כדי לחקור את הקישוריות בין התחומים הבאים: התלמוס, הסטרייטום הוונטרלי, קליפת המוח הסינגולרי האחורי, וקליפת המוח הטמפורלית.

תוצאות המחקר מאשרות את ההיפותזות המרכזיות המוצעות במודל CSTC ומספקות ראיות לכך ש- LSD משנה קישוריות במסלולי CSTC, הידועים כמעורבים בסינון של המידע החושי והמוטורי-סנסורי לקליפת המוח.

 יש לציין כי LSD הגדיל קישוריות אפקטיבית מהתלמוס לקליפת המוח הסינגולרי האחורי באופן התלוי בהפעלת קולטן סרוטונין 2A, והפחית את הקישוריות האפקטיבית מהסטריאטום הוונטרלי לתלמוס, באופן בלתי תלוי בהפעלת קולטן סרוטונין 2A.

יחד, תוצאות אלו מקדמות את הבנת המנגנון של פעולת החומרים הפסיכדלים בבריאות ובחולי. הבנה זו קריטית לפיתוח של טיפולים תרופתיים חדשים וגם מגבירה את ההבנה שלנו של המנגנונים העומדים בבסיס של היעילות הקלינית הפוטנציאלית של פסיכדלים.

אתר מחקר וריפוי פסיכדלי ישראל מקדם שימוש בחומרים פסיכדלים במסגרת מחקר וטיפולים מבוקרים ומפוקחים עם סט וסטינג מיטיבים. הפרמקולוגיה של חומרים פסיכדלים אינה מובנת במלואה וקיימים סיכונים פיזיים ונפשיים המקושרים בשימוש זה. נטילה של חומרים אלו צריכה להעשות תוך שקילה בכובד ראש של היתרונות והסיכונים ועם סיוע מקצועי זמין.

מקור:

Preller, Katrin H., Adeel Razi, Peter Zeidman, Philipp Stämpfli, Karl J. Friston, and Franz X. Vollenweider. “Effective connectivity changes in LSD-induced altered states of consciousness in humans.” Proceedings of the National Academy of Sciences (2019): 201815129.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט